Кръгла маса „Образованието по козметика в България – минало, настояще, бъдеще“
Скъпи колеги,
на 24.02.2025г в БТПП – град София се проведе значима дискусия по темата-„Образованието по козметика в България – минало, настояще, бъдеще“ по инициатива на Управителния съвет на Асоциация на козметиците в България (АКБ).
В събитието взеха участие експерти, преподаватели, представители на бизнеса и държавни институции, които обсъдиха ключовите предизвикателства и възможности за подобряване на обучението в нашата сфера.
Положихме началото на организирана и целенасочена работа по издигане имиджа на професия-козметик в основата на което вярваме, че стоят добре организираните и структурирани образователни и обучителни процеси. Поставихме въпроса:
– „Как можем да осигурим по-добро обучение, по-високи стандарти и повече възможности за надграждащо обучение и образование за козметиците?“
💬 На кръглата маса бяха обсъдени ключови предложения и стратегии за подобряване на образованието по козметика в България.
📌 Ето някои от основните акценти:
✅ Модернизация и дигитализация на учебните ресурси – сътрудничество с Министерството на образованието за актуализиране на учебното съдържание.
✅ Формиране на менторски програми – участие на утвърдени специалисти в обучението на новите кадри в помощ и подкрепа на обучаемите в козметичната професия.
✅ Разширяване на дуалната система на обучение – повече практика в реална работна среда на обучаемите, при козметици-специалисти с доказан опит и добри практики.
✅ Осигуряване на повече възможности за практическо обучение – работа с реални клиенти в салони.
✅ Актуализиране на държавните образователни стандарти (ДОС), както и националните изпитни програми (НИП) – необходимост от по-добро регулиране и развитие на учебните програми в сътрудничество с МОН и НАПОО.
✅ Въвеждане на система за пренос на кредити от предишно преминато обучение и завършена степен на образование в продължаващо, с цел израстване в професията, без да се налага да се изучават отново вече преминати курсове и дисциплини.
📌 Важни акценти от срещата:
🔹Диана Петрова – председател на УС на АКБ откри срещата и представи официалните гости: г-жа Маргарита Дамянова – директор на Дирекция професионално обучение към БТПП, г-жа Весела Караянева – представител на МОН, д-р Михаил Михайлов- лекар-дерматолог, Станислав Малчев- юрист
🔹 Йоана Вълчанова – член от Управителния съвет на АКБ, представи сдружението като структура на управление, както и основните активни дейности за последните 5 години, които допринасят за развитието на професията.
🔹Татяна Викторова – член УС беше модератор на срещата и изнесе доклад по темата на събитието, като акцентира върху няколко основни важни теми:
- Исторически преглед на образованието по козметика в България – Първите обучителни институции по козметика в България, Първите учебни ресурси.
- Какво се случва са образованието по козметика днес? – бяха изнесени данни за това – кои са нормативните актове, касаещи образованието по козметика. Как е структурирано обучението и образованието по козметика в страните от ЕС? Информацията е по статистически данни и е взета от официален отговор от Министерство на образованието и науката – МОН и Националната агенция за професионално образование и обучение – НАПОО. Запитването направи УС на АКБ.
- Квалификация на преподавателите – има ли достатъчно квалифицирани преподаватели по козметика в България и каква е мотивацията на специалистите-козметици да се отдават на обучителната практика?
- Отбелязан беше и факта, че повечето гимназии липсва дуална форма на обучение, няма ментори, заплащането на преподавателите е ниско. Това води до затруднения в подготовката на бъдещите козметици и поставя въпроса за нуждата от реформи в образователната система и насочване на специално внимание към подготовката и мотивацията на преподавателите.
Опитахме се да си отговорим на въпроса:
- Защо неформалното образование по козметика се предпочита пред формалното?
- Бъдеще на образованието по козметика в България- какви възможности виждаме в бъдещата организация и структуриране на образователните и обучители процеси в синхрон със съвременните тенденции на развитие и предизвикателства към професията-козметик?
🔹Дискутираха се въпроси свързани с организацията на учебните процеси в Центровете за професионално обучение (ЦПО). Проблемът с хорариума часове в контекста на издаване на удостоверения по част от професия и свидетелства за цяла СПК.
На срещата присъстваха много изявени козметици с дългогодишен стаж както в професията, така и като преподаватели. Директори на гимназии с обучение по козметика- г-жа Валентина Димитрова – ПГДКИ – София. Директори и преподаватели в ЦПО- г-жа Жулиета Желева, г-жа Йоана Вълчанова, г-жа Красимира Янева, г-н Атанас Савов (представител и на Сдружение салони за красота), г-жа Емилия Пенова – член на УС на Асоциация на медицинските козметици, учители по козметика в ПГ и ЦПО, представители на козметични брандове.
✨ Накрая на срещата обобщихме ключовите акценти от дискусията:
✔️ Необходимостта от по-добра регулация и стандарти в бранша.
✔️ Повишаване на квалификацията и продължаващо обучение.
✔️ Взаимодействие между образователните институции и бизнеса за по-добра практическа подготовка на кадрите.
✔️ Поставяне на точни и ясни рамки на параметрите на дейността на козметиците, свързана с отделните СПК(степен на професионална квалификация)
✔️ Формиране на работни групи по отделните проблеми, с цел концентриране на силите и работата на съответните специалисти и заинтересовани лица по всяка тема.
Срещата показа, че за да изградим силно и професионално козметично общество, е нужно сътрудничество, обединени усилия и желание за развитие. Срещата приключи с общо решение за необходимостта от следваща такава и увереност у всички, че сме на правилния път, но ни чака много отговорна работа и то в екип.
Благодарим на всички участници за вдъхновяващата дискусия!
ЗАЕДНО МОЖЕМ ПОВЕЧЕ!
Автор на статията: Татяна Викторова
ОЧАКВАЙТЕ СКОРО ДАТА ЗА СЛЕДВАЩАТА СРЕЩА НА ТЕМА-
„Образованието по козметика в България – минало, настояще, бъдеще“
✨ ИЗЯВЛЕНИЕ В ПОДКРЕПА НА КОЗМЕТИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ ✨
На кръглата маса, организирана от Асоциацията на козметиците в България (АКБ), Д-р Михаил Михайлов–дм(лекар-дерматолог)- член на Българската асоциация на естетичните дерматолози направи ключово изявление, което хвърля светлина върху нашата професия и нейното място в естетичната грижа.
✅ Той категорично заяви, че Българската асоциация на естетичните дерматолози не се противопоставя на работата на козметиците, а напротив – подкрепя ги!
„Дерматолози и козметици работим ръка за ръка, за да предоставим най-добрата грижа за кожата на клиентите“ – каза д-р Михайлов.
Тези думи са от изключителна важност за нашата общност, особено след случая с ботулиновия токсин, при който козметиците бяхме несправедливо обвинени в практики извън компетенциите ни. Важно е обществото да знае, че ние работим професионално, етично и в рамките на закона, а сътрудничеството между козметици и дерматолози е ключът към качествената грижа за кожата. Това е традиция, която в годините назад винаги е била практика в грижите за здравето и красотата на хората.
🙏 Благодарим на д-р Михайлов за подкрепата и на АКБ за организирането на тази важна дискусия!
Нека заедно продължим да повишаваме стандартите и доверието в нашата професия!
#АКБ #Козметика #ПрофесионалнаГрижа #Дерматология #ЗдравеЗаКожата
💡 Заедно можем повече! #АКБ #Козметология #Професионализъм